Breaking News
Ακολουθήστε μας στο facebook

Ισόπαλη η Λαμία με τον Ατρόμητο

Στο 0-0 έμεινε η ομάδα της Λαμίας με τον Ατρόμητο στο ΔΑΚ «Αθανάσιος Διάκος».

Έτσι, ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος με 23 βαθμούς. Ακόμα κι αν νικούσε ωστόσο, το τρίποντο δεν θα είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό αντίκρυσμα, καθώς ο Απόλλων Σμύρνης επικρατούσε του Παναιτωλικού με σκορ 1-0 στη Ριζούπολη. Πράγμα που σημαίνει πως ούτως, ή άλλως οι «κυανόλευκοι» θα μπουν ως 11οι στο μίνι-πρωτάθλημα.

Καλύτερος στα σημείο ο ΠΑΣ Λαμία στο αποψινό ματς, είχε κάποιες καλές στιγμές για γκολ με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Ντέλετιτς -που κακώς δόθηκε- λίγο πριν την ανάπαυλα. Γενικότερα ωστόσο, το ματς ήταν της… υπομονής με ελάχιστες φάσεις.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ρόμανιτς (73′ Χατζηστραβός), Ντέλετιτς (90′ Μπιάρνασον), Καραμάνος, Αραμπούλι (27′ Βασιλακάκης)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Κιβρακίδης, Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκαλβάο, Γκάλο (91′ Οικονομίδης), Χαρίσης, Ενσικουλού (64′ Μουνίθ), Ούμπιντες, Μανούσος (82′ Κωτσόπουλος), Μάτιτς (64′ Χριστοδουλόπουλος)

Κάντε LIKE στη σελίδα μας στο facebook

Η ανάλυση του αγώνα από το lamiaole.gr:

Κακό ματς, έχασε την ευκαιρία
Είναι γεγονός πως το ματς δεν είχε ποιότητα. Οι δύο ομάδες δεν έδειχναν ορεξάτες για να δημιουργήσουν και καμία διάθεση να πάρουν ρίσκα. Αν κάποια από τις δύο ψαχνόταν παραπάνω ωστόσο, αυτή ήταν η Λαμία. Η ομάδα μας απείλησε για πρώτη φορά στο 3′, όταν ο Ρόμανιτς έκανε την κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, όμως με διπλή προσπάθεια, ο Μανδάς μπλόκαρε τη μπάλα.

Από εκεί και πέρα μέχρι τα μισά του ημιχρόνου είχαμε το… απόλυτο μηδέν. Έπρεπε να φτάσουμε στο 24′ για να δούμε και πάλι κάτι αξιόλογο. Ο Ενσικουλού σούταρε με προϋποθέσεις, η μπάλα βρήκε και ο Επασί έπεσε και μάζεψε. Η απάντηση από πλευράς ΠΑΣ Λαμία ήρθε στο 29′, με τον Μπεχαράνο να σουτάρει στην κίνηση και τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Δεδομένα, οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου έδειχναν περισσότερη όρεξη, σε ένα γενικότερα ισορροπημένο ματς, όπου ο Ατρόμητος δεν έδειχνε διάθεση να πιέσει ψηλά. Ακόμα κι έτσι, στο τέλος η Λαμία θα μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Σε οργανωμένη επίθεση από δεξιά, ο Ρόμανιτς έκανε μπαλιά για τον Καραμάνο, αυτός τσίμπησε τη μπάλα και ο Γούτας τον πάτησε, με τον κ. Βρέσκα να δείχνει το σημειο του πέναλτι.

Μετά από πολλές διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων, εν τέλει ο Ντέλετιτς στήθηκε στα έντεκα βήματα και εκτέλεσε, με τον Μανδά να πέφτει σωστά, να αποκρούει και τους αμυντικούς εν συνεχεία να προλαβαίνουν και να βγάζουν σε κόρνερ, πριν ο Ρόμανιτς… οπλίσει. Έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Μία από τα ίδια…
Δεν άλλαξαν και πολλά στο δεύτερο μέρος. Και πάλι η Λαμία είχε περισσότερη διάθεση, με το ματς ωστόσο να είναι ισορροπημένο. Στο 48′ ο Ντέλετιτς εκμεταλλεύτηκε την ολιγορία του Ατρόμητου από δεξιά, έκανε κούρσα και μπήκε στην περιοχή, το γύρισμα του προ του Μανδά όμως δεν ήταν καλό και ο Έλληνας γκολκίπερ έδιωξε. Έντεκα λεπτά αργότερα από κόρνερ από δεξιά και αναμπουμπούλα στην περιοχή, ο Γκάλο έπιασε ένα σκαστο σουτ, η μπάλα αναπήδησε, αλλά ο Επασί μπλόκαρε σταθερά.

Στο 60ο λεπτό, η ομάδα μας είχε καλή ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Μαρτίνεθ έκανε βαθιά μπαλιά, ο Ντέλετιτς γύρισε στον Καραμάνο που με γυριστό ψαλιδάκι από τα όρια της περιοχής, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Μανδά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος προσπάθησε να απαντήσει, αλλά το σουτ του Ενσικουλού μετά από ατομική ενέργεια, ήταν κακό και έφυγε πολύ άουτ.

Οι Περιστεριώτες στο 67′ έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους στο ματς μέχρι τότε. Γύρισαν ωραία τη μπάλα, ο Γκάλο από τον άξονα βρήκε χώρο, προσποιήθηκε και σούταρε, την έστειλε όμως λίγο δίπλα από τα δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μουνίθ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλή θέση, αλλά δεν δυσκόλεψε τον Επασί να μπλοκάρει.

Από εκεί και πέρα, όσο πλησιάζαμε στο τέλος, τόσο περισσότερο έπεφτε το τέμπο των δύο ομάδων. Μια κεφαλιά του Κωτσόπουλου -με πλάτη στο τέρμα- στο 87′, μετά από γέμισμα του Γκάλο, δεν ανησύχησε τον Επασί. Το 0-0 διατηρήθηκε φυσιολογικά λοιπόν, καθώς δεν είχαμε κάτι το ιδιαίτερο μπροστά στις δύο εστιες.