Breaking News
Ακολουθήστε μας στο facebook

Ισοπαλία για τον ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ στο Αγρίνιο

Στο 0-0  η Λαμία με τον Παναιτωλικό

Σε μια ματσάρα που το τελικό 0-0 δεν λέει σε καμία περίπτωση την αλήθεια, Παναιτωλικός και Λαμία μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις το απόγευμα της Κυριακής στο Αγρίνιο.

Εξαιρετική η εικόνα της ομάδας μας -που τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανώτερη και δικαιούταν το γκολ. Στην επανάληψη οι Αγρινιώτες την πίεσαν, ωστόσο κατάφερε να κρατήσει την ισοπαλία. Που ναι μεν δεν είναι τρίποντο, ωστόσο μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική στη συνέχεια.

Σπουδαίο παιχνίδι με… πέντε δοκάρια στο Αγρίνιο και μοναδικές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε στο πρώτο ημίχρονο ο Μπα, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Πίτι που αγωνίστηκε στο τελευταίο τέταρτο.

Ακολουθήστε μας  στο facebook

Ισορρόπησε άμεσα και βρήκε… δοκάρι!

Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Λαμία. Μάλιστα, στα πρώτα λεπτά του ματς, είχε δύο καλές στιγμές να σκοράρει. Σε πρώτη φάση στο 2′, όταν σε συρτή εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα από δεξιά, ο Βέργος πετάχθηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε το γυριστό, με τη μπάλα να βρίσκει στο κάθετο του Επασί και να περνάει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, και σε εκτέλεση του Μάζουρεκ από τον άξονα, ο Βέργος πήρε μια μακρινή κεφαλιά, η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Επασί.

Οι Αγρινιώτες πίεζαν πολύ ψηλά στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η ομάδα μας στο δεκάλεπτο ισορρόπησε την κατάσταση. Μάλιστα στο 9′ «απάντησε» στις ευκαιρίες. Ο Μπα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πολύ πλάγια αριστερά, έβαλε πολλά φάλτσα στη μπάλα, που χτύπησε στο δοκάρι, στο χέρι του Κνετ και έφυγε κόρνερ. Είναι γεγονός πως ο βαρύς από τη βροχή αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεπε στις δύο ομάδες να παίξουν με τη μπάλα κάτω.

Ωστόσο, ο ρυθμός ήταν καλός παρόλα αυτά. Ο ΠΑΣ Λαμία είχε τον έλεγχο και πατούσε με περισσότερη αυτοπεποίθηση στο γήπεδο.

Χάθηκε το… άχαστα!

Ακόμα κι έτσι, η επόμενη ευκαιρία ήταν του Παναιτωλικού. Στο 33ο λεπτό, ο Βέργος έστρωσε στον επερχόμενο Ντίας που σούταρε μονοκόματα, με τον Επασί να πέφτει και να βγάζει σε κόρνερ. Στο 37′ η ομάδα μας σπατάλησε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους. Ο Μπεχαράνο έκανε ωραία κάθετη μπάλια στον Σκόνδρα που έκανε κίνηση από δεξιά και προ της τελικής γραμμής γύρισε. Ο Καραμάνος (που λίγο νωρίτερα αντικατέστησε τον Μπα) πλάσαρε προ κενής εστίας, όμως ο Τσότσαλιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή, πριν αντίπαλος αμυντικός διώξει σε κόρνερ.

Οι «κυανόλευκοι» εξακολούθησαν να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα και να κερδίζουν τις δεύτερες μπαλιές, έχοντας μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία να σκοράρουν στο 43′. Τότε, ο Καραμάνος με κεφαλιά – πάσα σε γέμισμα του Επασί, έβγαλε τον Ρόμανιτς πίσω από την άμυνα, ο Σέρβος που προ του Κνετ… κατάφερε και πλάσαρε άουτ. Στο 45′ η κεφαλιά του Αντέτζο σε καλοχτυπημένο φάουλ του Τιρόνε από πλάγια αριστερά, κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ των γηπεδούχων. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε στην ανάπαυλα.

Ανεβασμένος Παναιτωλικός, ρεσιτάλ… δοκαριών

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εμφανώς βελτιωμένο Παναιτωλικό. Οι γηπεδούχοι βγήκαν με περισσότερη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, γεγονός που άνοιξε το ρυθμό. Στο 50′ ο Μάζουρεκ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πλάγια αριστερά, ο Επασί όμως μάζεψε εύκολα, για να έρθει στο 53′ μια ακόμα σπουδαία ευκαιρία της Λαμίας να προηγηθεί. Από εκτέλεση φάουλ με γέμισμα από μακριά, η μπάλα βρήκε σε κεφάλι αμυντικού προς τα πίσω, ο Τζανετόπουλος στα αριστερά έκανε εναέρια προβολή, «τράνταξε» το δοκάρι και στην επαναφορά περνώντας πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί έδιωξαν.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και στο 54ο λεπτό έχασαν και αυτοί μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν όταν ο Μάζουρεκ κουβάλησε τη μπάλα και σούταρε δυνατά από μακριά, με την προσπάθεια του να «τραντάζει» το οριζόντιο του Επασί και να φεύγει άουτ. Το παιχνίδι στην επανάληψη είχε γρήγορο τέμπο. στο 59′ ο Τιρόνε εκτέλεσε με πολλά φάλτσα ένα φάουλ από δεξιά, ο Κνετ όμως έκανε πίσω βήματα και μπλόκαρε σταθερά. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε και αυτός απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από την εστία.

Άντεξε την πίεση, κράτησε το βαθμό

Όσο η ώρα περνούσε, ο Παναιτωλικός ανέβαζε περισσότερο την πίεση του. Μάλιστα στο 77′ είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Σε κόρνερ του Μπαρμπόσα από δεξιά, ο Αζάντι πήρε την κεφαλιά ανάμεσα στα σώματα, «σημάδεψε» όμως το δοκάρι -για πέμπτη (!) φορά στο ματς. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κωνσταντόπουλος έπιασε γυριστή κεφαλιά στην περιοχή σε χτύπημα φάουλ από δεξιά, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.

Στο 91′ ο Ρόμανιτς παραλίγο να γίνει ο ήρωας του αγώνα, όταν απέφυγε τρεις φορές τους προσωπικούς του αντιπάλους από αριστερά και σούταρε από πλάγια θέση. Η μπάλα όμως ρβήκε ελάχιστα σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ασάντι έπιασε την κεφαλιά σε γέμισμα στην περιοχή, έστειλε όμως άουτ τη μπάλα. Έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Τσιγγάρας (70′ Αρζούρα), Τσότσαλιτς, Κωνσταντόπουλος, Περέιρα (84′ Ντάλτσιο), Λιάβας, Ντίαζ, Ταχάρ (84′ Γιάκολις), Μπαρμπόσα, Μάζουρεκ (77′ Αριγίμπι), Βέργος (69′ Αζάντι)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (68′ Μπιάρνασον), Μπα (33′ Καραμάνος), Τιρόνε (79′ Πίτι), Ρόμανιτς, Αραμπούλι (78′ Προβυδάκης)

ΓΗΠΕΔΟ: Παναιτωλικού.