Πέμπτη , 18 Απριλίου 2024
Ακολουθήστε μας στο facebook

Νίκη για την Αναγέννηση Λαμίας – Μεγάλο διπλό παραμονής!

Μεγάλη νίκη που την φέρνει πολύ κοντά στο στόχο της παραμονής στη Γ’ Εθνική πέτυχε η Αναγέννηση Λαμίας που επικράτησε στη Λάρισα τον Α.Σ. Νίκαιας με 72-74, σε ένα μεγάλο ντέρμπι που στο τέλος πήγε στις λεπτομέρειες!

Η ομάδα του Κουμπούρα είχε τον πλήρη έλεγχο για 35′ όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι που έπαιζαν ένα από τα σημαντικότερα χαρτιά τους καθότι ουραγοί της βαθμολογίας, αντέδρασαν και έφεραν τον αγώνα στα ίσια στο 1:30 για τη λήξη!
Με δύο βολές του Κουμπούρα και μια πολύ καλή άμυνα στο φινάλε, η Αναγέννηση πήρε τελικά τη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη με 72-74 που πανηγυρίστηκε δεόντως από τους Λαμιώτες!
Η Αναγέννηση Λαμίας είχε ένα πολύ καλό β’ 10λεπτο, όταν έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 17-26, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και ξεφεύγοντας με το τέλος του ημιχρόνου σε 34-41.
Στο 30′ η Αναγέννηση ήταν μπροστά με 47-57, για να έρθει η τελευταία περίοδος και η ισοφάριση από τη Νίκαια σε 72-72, με τον Κουμπούρα να είναι εύστοχος από τη γραμμή των βολών ενώ με ομαδική δουλειά στην άμυνα η Αναγέννηση κράτησε το 72-74 και το ροζ φύλλο αγώνος στα χέρια της!
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Δόλγυρας-Αβραμίδου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 34-41, 47-57, 72-74.

Α.Σ. ΝΙΚΑΙΑΣ (Μπελαλίδης): Καμζελάς 4, Ντάφος 4 (1), Κουραμάς, Καραγιάννης, Τουρναβίτης, Ουζούνης 2, Χήρας 6 (2), Πασχάλης 16 (2), Μπλιάτσας 21 (3), Ξανθόπουλος 2, Φιλιππόπουλος 17.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης 5 (1), Λιάπης 14 (4), Αντωνόπουλος, Κουμπούρας 8, Μεϊντάνης 5, Τσιότας 8, Πελεκούδας 4, Διαμαντής 2, Χατζόπουλος 5 (1), Καλλίλας, Κοντολκάτος 23 (3), Πρίμπας.

Ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο FACEBOOK

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ): Αποτελέσματα & βαθμολογία (7η Αγωνιστική)

Η Αναγέννηση Λαμίας αντιμετώπισε εκτός έδρας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος) τον ουραγό Α.Σ. Νίκαιας, με την ομάδα του Κουμπούρα να πετυχαίνει μεγάλη νίκη με 72-74!