Breaking News
Ακολουθήστε μας στο facebook

ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΛ 2-1!

Η Λαμία πήρε τεράστια νίκη (2-1) απέναντί στη Λάρισα.

Με γκολ στο 88ο λεπτό, ο Μίλος Ντέλετιτς χάρισε τεράστια νίκη στη Λαμία επί της ΑΕΛ με σκορ 2-1!

Σε ένα παιχνίδι που ο Αλέξης Κούγιας από την εξέδρα έκανε ότι μπορούσε για να πυροδοτήσει το κλίμα, ο Σέρβος εξτρέμ -που καθόλη τη διάρκεια του ματς τα άκουγε από τον ιδιοκτήτη της Λάρισας, απάντησε με τον καλύτερο τρόπο. Με γκολ που στέλνει τους «βυσσινί» στην τελευταία θέση και πιο κοντά στη Super League 2.

Τεράστια νίκη για τους «κυανόλευκους» που σε όλο το ματς ήταν ανώτεροι και δικαιούνταν κάτι παραπάνω από την ισοπαλία, ενώ στο τέλος το ματς πήγε να πάρει φωτιά με… σύρραξη των δύο πάγκων.

Η ανάλυση του αγώνα από το lamiaole.gr

Μοιρασμένα πράγματα…
Δεν είχε ιδιαίτερο θέαμα το πρώτο ημίχρονο είναι η αλήθεια. Η Λαμία ξεκίνησε το ματς με ευκαιρία και πριν συμπληρωθεί λεπτό, είχε την ευκαιρία να μπει σε θέση οδηγού. Ο Καραμάνος βρέθηκε σε θέση βολής, μετά από κατέβασμα του Ρόμανιτς και συνεργασία με τον Αραμπούλι, όμως ο Ναγκί έδιωξε το ωραίο πλασέ που επιχείρησε. Από εκεί και πέρα όμως, τα πράγματα ήταν ισορροπημένα.

Στο 9′ είχε την πρώτη της καλή στιγμή η ΑΕΛ, όταν σε εκτέλεση πλαγίου, ο Ντουρμισάι με πλάτη στο τέρμα έστρωσε τη μπάλα στον επερχόμενο Ακούνια, το σουτ του τελευταίου όμως έφυγε πάνω από την εστία του Επασί. Οι «βυσσινί» στη συνέχεια προσπαθούσαν να βρουν χώρους και να δημιουργήσουν, ωστόσο η ομάδα μας κυκλοφορούσε τη μπάλα καλά και πίεζαν ψηλά όταν δεν την είχαν στην κατοχή τους.

Στο 25ο λεπτό ο Κολομπίνο έγινε κάτοχος της μπάλας από λάθος γύρισμα του Καραμάνου και με ψιλοκρεμαστό σουτ επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Επασί. Ο Γάλλος πορτιέρε όμως, ακολούθησε τη φάση και μπλόκαρε σταθερά. Τρία λεπτά αργότερα οι «κυανόλευκοι» απάντησαν. Σε εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο με γέμισμα από αριστερά, ο Καραμάνος πετάχτηκε προ των αμυντικών. Όμως δεν έπιασε καλή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία.

Προηγήθηκε και ισοφαρίστηκε με απίθανο γκολ!
Και αφού δεν τα κατάφεραν εκεί οι δυο τους, τα κατάφεραν πέντε λεπτά αργότερα να «φτιάξουν» το γκολ. Συγκεκριμένα, στο 33′ και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπεχαράνο γέμισε από αριστερά, ο Καραμάνος στο δεύτερο δοκάρι έκανε κεφαλιά – γύρισμα στον Τζανετόπουλο, που αρχικά με προβλή είδε τον Ναγκί να του λέει «όχι». Εν συνεχεία όμως ο αμαρκάριστος Αντέτζο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά, κάνοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Έχοντας το υπέρ του σκορ, ο ΠΑΣ Λαμία προσπάθησε να το διαχειριστεί μέχρι την ανάπαυλα. Στο 40′ ωστόσο, η Λάρισα λίγο έλειψε να ισοφαρίσει. Από δυνατό πλάγιο και κεφαλιά προς τα πίσω του Ντουρμισάι, ο Πινακάς προσπάθησε να κάνει το γύρισμα με πλάτη στο τέρμα και τον Τζανετόπουλο πάνω του, αλλά έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η ισοφάριση ωστόσο ήρθε με επικό τρόπο στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Γιακιμόφσκι εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, η μπάλα έφυγε χτύπησε στο δοκάρι, πάνω στον Επασί και κατέληξε στο βάθος της εστίας του για το 1-1 της ανάπαυλας.

Είχε τον έλεγχο, αλλά…
Με το σκορ στην ισοπαλία, οι δύο ομάδες δεν πήραν ρίσκα στο δεύτερο μέρος, το οποίο πήγε περισσότερο στο πάθος και τις μάχες στη μεσαία γραμμή. Παρόλα αυτά, στο 52′ η Λαμία έχασε σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Από εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς με γέμισμα από δεξιά, ο Αντέτζο έπιασε πίσω από τους αμυντικούς σκαστή κεφαλιά, αλλά ο Ναγκί έδειξε αντανακλαστικά και με μεγάλη επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο 58′, όταν σε κακό διώξιμο της μπάλας, αυτή κατέληξε στον Ζίζιτς που έπιασε γεμάτο σουτ εκτός περιοχής. Ο Επασί όμως μπλόκαρε σταθερά. Από εκεί και πέρα δεν είχαμε καθόλου θέαμα. Η ομάδα μας ήταν εκείνη που είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να δημιουργήσει, κάτι που ωστόσο αδυνατούσε να κάνει αφού η άμυνα της Λάρισας ήταν πολυπρόσωπη.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 80ο λεπτό για να δούμε και πάλι κάτι το αξιοσημείωτο. Σε φάση διαρκείας στα καρέ των διλοξενούμενων, στο δεύτερο δοκάρι ο Μαρτίνεθ έγινε κάτοχος και με δυνατό σουτ από αριστερά, έστειλε τη μπάλα άουτ.

«Λυτρωτής» Ντέλετιτς!
Οι «κυανόλευκοι» εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο, αλλά να μην μπορούν να βρουν διόδους και τελικά την βρήκαν από στημένη φάση. Στο 88ο λεπτό και από γέμισμα στην περιοχή, ο Αραμπούλι έπιασε την κεφαλιά και μέσα στην… αναμπουμπούλα ο Ντέλετις βρέθηκε μόνος του μπροστά στον Ναγκί, νικώντας τον με κοντινό πλασέ. Περριτό να αναφερθεί τι πανζουρλισμός ακολούθησε!

Με το που ξεκίνησε το ματς μετά το γκολ, ακολούθησε… σύρραξη ανάμεσα στους δύο πάγκους, για ένα σκληρό μαρκάρισμα του Ακούνια πάνω στον Μπεχαράνο. Προς τιμήν του ο κ. Φέστα «έσβησε» τη φωτιά, με τον Βολιβιανό χαφ να αποχωρεί τραυματίας. Στα τελευταία λεπτά ήταν απίθανο να παιχτεί μπάλα, με τέτοια έκβαση που πήρε το παιχνίδι και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τη Λαμία νικήτρια με σκορ 2-1 και αήττητη για μια ακόμα σεζόν από την ΑΕΛ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (92′ Βασιλακάκης), Τζανδάρης, Καραμάνος, Ντέλετιτς (92′ Τζέιμς), Ρόμανιτς (76′ Πίτι), Αραμπούλι

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Ναγκί, Ηλιάδης, Στίφλερ, Ντουρμισάι (85′ Νούνιτς), Γιακιμόφσκι, Ζίζιτς, Πινακάς (73′ Μουκάντζο), Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο, Γκράουρ

ΓΗΠΕΔΟ: «Αθανάσιος Διάκος».