Τρίτη , 23 Απριλίου 2024
Breaking News
Ακολουθήστε μας στο facebook

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Επιβλήθηκε με σκορ 0-1 στο Αλκαζάρ! Άλμα παραμονής στην Super League

Όπως μας έχει συνηθίσει τα τελευταία χρόνια, η ομάδα της Λαμίας έφυγε αήττητη από ένα ακόμα ματς κόντρα στην ΑΕΛ.

Με πειστική εμφάνιση, επιβλήθηκε με σκορ 0-1 στο Αλκαζάρ και έκανε άλμα παραμονής, απέναντι σε μια ομάδα που επιβεβαίωσε πως είναι σαφώς κατώτερη.

Κυρίαρχοι οι «κυανόλευκοι» στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, βρήκαν το γκολ και διατήρησαν τον έλεγχο του. Απάντησαν έτσι με τον καλύτερο τρόπο στα επικριτικά σχόλια που έχουν ακούσει τόσους μήνες από τη διοίκηση της Λάρισας. Τόσο σε προσωπικό επίπεδο, όσο και ως οργανισμός…

Ακολουθήστε μας  στο facebook

Σκόρερ του γκολ της ομάδας μας στη θεσσαλική πόλη, ο Αραμπούλι, ενώ οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου είχαν τις ευκαιρίες να διευρύνουν κι άλλο το σκορ. Από την άλλη, οι «βυσσινί» επιβεβαίωσαν πως έχουν χαμηλό ταβάνι, καθώς ναι μεν έφτιαξαν ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, ωστόσο δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να δείξουν το πάθος που χρειαζόταν για ένα τέτοιο ματς.

Κυριάρχησε στο χορτάρι

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό προσπάθησε η ΑΕΛ, που με τη σέντρα είχε δύο καλές στιγμές να ανοίξει το σκορ. Για την ακρίβεια, πριν καν συμπληρωθεί το λεπτό, Μπεν Χατίρα ξέφυγε, έκανε το σπριντ, μπήκε περιοχή και σούταρε, με τον Επασί να διώχνει σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι ο ίδιος πρωταγωνιστής είδε τον Γάλλο πορτιέρε να βγάζει σε κόρνερ, ενώ η κεφαλιά του Στίφλερ στην εκτέλεση του, έφυγε άουτ.

Από εκεί και πέρα όμως τα δεδομένα άλλαξαν στο ματς. Η Λαμία κοντρόλαρε, κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα και επέβαλε το ρυθμό της. Μάλιστα, μόλις στο 3′ είχε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Καραμάνος και Αραμπούλι συνδυάστηκαν, ο Γεωργιάνος ξέφυγε από τους αμυντικούς, αλλά το πλασέ του ήταν πολύ κακό και έφυγε άουτ. Σταδιακά και μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας πήρε τον έλεγχο και ήταν πιο απειλητική.

Πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έφτανε με σχετική ευκολία έξω από την περιοχή των γηπεδούχων. Στο 11′ ο Μαρτίνεθ πήγε να αιφνιδιάσει από μακριά, όμως το σουτ που έπιασε δεν ανησύχησε τον Νάγκι. Οκτώ λεπτά αργότερα, οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν και πάλι κοντά στο γκολ. Ο Καραμάνος έκανε την κούρσα από αριστερά, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Μπα, όμως υπό πίεση το πλασέ του κόντραρε στους αμυντικούς και με διπλή προσπάθεια ο Νάγκι μπλόκαρε.

Δίκαιο προβάδισμα πριν την ανάπαυλα

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΠΑΣ Λαμία να μην έχει σημαντικές ευκαιρίες, να διατηρεί ωστόσο την πρωτοβουλία. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 39′ για να ξανά δούμε κάτι αξιόλογο, όταν η κεφαλιά του Τζανετόπουλου στο πρώτο δοκάρι μετά από φάουλ του Ντέλετιτς, έφυγε άουτ. Ωστόσο, λίγο πριν την ανάπαυλα, η ομάδα μας μετουσίωσε σε γκολ της υπεροχή της. Ο Μαρτίνεθ από αριστερά σέντραρε στο 41′, ο Αραμπούλιστο πρώτο δοκάρι έπιασε φοβερή καρφωτή κεφαλιά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Νάγκι.

Στο 44′ ο Μπα βρήκε χώρο και προσπάθησε να απειλήσει από μακριά, όμως το σουτ του ήταν πολύ κακό και η μπάλα έφυγε πολύ άουτ. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε.

Κράτησε εύκολα τον έλεγχο

Με το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΛ ήταν υποχρεωμένη να πιέσει στην επανάληψη. Λίγο έλειψε ωστόσο, με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να δεχθεί και δεύτερο γκολ. Στο 49′ και από γύρισμα του Μπα και ολιγωρία, ο Αραμπούλι βρέθηκε απέναντι από τον Νάγκι αλλά έκανε κακό-άψυχο πλασέ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να το βγάζει με τα πόδια. Η απάντηση των «βυσσινί» ήρθε πέντε λεπτά αργότερα. Ο Μουκαντζό έκανε το κοντρόλ, ρόλαρε σε έναν αντίπαλό του αλλά είχε κακή ισορροπία και δεν μπορεί να βρει εστία από τα 5 μέτρα.

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΣ Λαμία κράτησε τον έλεγχο του ματς. Παρότι οι Θεσσαλοί πίεσαν. Στο 55′ το πλασέ του Ντέλετιτς έξω από την περιοχή, πέρασε αρκετά μέτρα άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Νικολιάς έκανε ωραία κίνηση έξω από την περιοχή και σούταρε, ο Αντέτζο όμως έβαλε την κόντρα και δεν του επέτρεψε να απειλήσει.

Στο 64ο λεπτό η Λάρισα έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μπεν Χατίρα έκανε εξαιρετική σέντρα, ο Ακούνια γύρισε παράλληλα, αλλά κανείς συμπαίκτης δεν ακολούθησε τη φάση για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 68′ ο Επασί δήλωσε «παρών» και έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Χουσίνιο. Μέχρι εκείνο το σημείο οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο.

Εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες

Στο 70′ ο Αραμπούλι έπιασε κεφαλιά σε σέντρα του Μαρτίνες, αλλά ο Νάγκι μπλόκαρε, ενώ στο 77′ η Λαμία έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Καραμάνος έστρωσε στον Μπεχαράνο που έπιασε δυνατό σουτ στην κίνηση, αλλά ο Νάγκι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Εννιά λεπτά αργότερα, οι «βυσσινί» σπατάλησαν εξαιρετική ευκαιρία να κάνουν το 1-1. Ο Μιχαήλ τρύπωσε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά, αλλά δεν μπόρεσε για λίγο να βρει εστία.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, το σουτ του Ντουρμισάι έφυγε ψηλά άουτ. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών στο παιχνίδι και σε γύρισμα στην περιοχή, ο Χουσίνο έπιασε το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα. Από εκεί και πέρα τίποτα δεν άλλαξε, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σιδηρόπουλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Nάγκι, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μουκαντζό, Γκράουρ, Χουσίνο , Κολομπίνο, Στίφλερ, Μπεν Χατίρα, Ακούνια, Καρανίκας

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπα, Ντέλετιτς, Καραμάνος, Αραμπούλι

ΓΗΠΕΔΟ: Αλκαζάρ.