Πέμπτη , 28 Μαρτίου 2024
Breaking News
Ακολουθήστε μας στο facebook

Super League: Ισοπαλία για την Λαμία στο Βόλο

Ο Βόλος και η Λαμία έμειναν στο 1-1 για την 17η αγωνιστική της Super League Interwetten με τα γκολ των Δουβίκα (51′) και Ντέλετιτς (52′) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Αποβλήθηκε ο σκόρερ των Φθιωτών στο 68′.

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στο Βόλο και τη Λαμία για την 17η αγωνιστική της Super League Interwetten. Το γκολ του Δουβίκα στο 51ο λεπτό και η άμεση απάντηση της Λαμίας στο 52′ με τον Ντέλετιτς διαμόρφωσαν το τελικό 1-1, σε ένα παιχνίδι που είχε φάσεις, ευκαιρίες και γρήγορο ρυθμό. Η ομάδα του Γρηγορίου αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 68′ εξαιτίας αποβολής του σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Οι δύο ομάδες γι’ ακόμη μία αγωνιστική μένουν μακριά από τη νίκη. Οι Θεσσαλοί φτάνουν τους 20 πόντους και είναι 8οι, ενώ η Λαμία παραμένει στην τελευταία θέση με έξι πόντους.

ΓΚΟΛ Ο ΔΟΥΒΙΚΑΣ, ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Ο ΝΤΕΛΕΤΙΤΣ

Η Λαμία ήταν εκείνη που μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησε με ένα σουτ του Μαρτίνεθ στην κίνηση στο 47′. Ο Βόλος όμως πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι. Στο 51′ ο Ρενάτο εκτέλεσε ένα κόρνερ για τους γηπεδούχους, ο Δουβίκας έκανε το πλασέ στην περιοχή και βρήκε δίχτυα για το 1-0.

Όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Οι Φθιώτες έφυγαν στην αντεπίθεση στο 52ο λεπτό, ο Ντέλετιτς πάτησε περιοχή και νίκησε τον Κλέιμαν για το 1-1. Το γκολ ελέγχθηκε στο VAR για φάουλ στην αρχή της φάσης, όμως μέτρησε κανονικά.

Η Λαμία στη συνέχεια του παιχνιδιού έπρεπε να μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Ντέλετιτς έκανε φάουλ στον Φεράρι, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι αποβλήθηκε στο 68′. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με προϋποθέσεις στην κόντρα στο 77′, ο Μπα έσπασε στον Σκόνδρα, ο οποίος όμως σούταρε πάνω στον Μήτογλου.

Στο 78′ ήταν σειρά του Βόλου να απειλήσει, με τον Ριένστρα να κάνει ωραίο σουτ εκτός περιοχής και τον Επασί να μπλοκάρει. Ο Βόλος μέχρι και το φινάλε είχε την κατοχή και προσπαθούσε να γίνει απειλητικός, αλλά οι φιλοξενούμενοι στο 90+2′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπα να σκοράρει από θέση τετ α τετ.