Δευτέρα , 16 Μαΐου 2022
Κάντε LIKE στη σελίδα μας στο facebook

ΒΙΝΤΕΟ: Η εκδήλωση βράβευσης για τον μαθητικό διαγωνισμό της Μητρόπολης Φθιώτιδας

225 συμμετοχές από 400 περίπου μαθητές στον διαγωνισμό της Μητρόπολης Φθιώτιδας

Στην Πλατεία Αθανασίου Διάκου, στην Λαμία  πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 24/6/2021 με κάθε επισημότητα, η τελετή βράβευσης των μαθητών που συμμετείχαν στον μαθητικό διαγωνισμό που διοργάνωσε η Μητρόπολη Φθιώτιδας.

Στον διαγωνισμό εκδηλώθηκαν συνολικά 225 συμμετοχές από 400 περίπου παιδιά. Συμμετοχές, που χαρακτηρίστηκαν από  ήθος,  δημιουργικότητα,  φαντασία,  και εξέφρασαν ελπίδα και αγάπη!

Κεντρικό θέμα που επεξεργάστηκαν τα παιδιά ήταν: ‘Το θαύμα του 1821 και το όραμα του 2021 μέσα από τα μάτια ενός παιδιού του τότε και του σήμερα”

Για το δύσκολο έργο της κρίσης των έργων και της απονομής των πρώτων βραβείων, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φθιώτιδος κ. Συμεών διόρισε οκταμελή Κριτική Επιτροπή, με Πρόεδρο τον Πανοσιολογιώτατο Αρχιμανδρίτη π. Άγγέλο Ανθόπουλο, Πρωτοσύγκελλο της Ιεράς Μητροπόλεως και μέλη τους: κ. Καραντζούνη Δημήτρη, Σκηνοθέτη, κ. Σίντυ Σιμοπούλου, Σκηνοθέτη, κ. Αναγνωστόπουλο Νικόλαο, Φιλόλογο, κ. Ανδριοπούλου Γεωργία, Φιλόλογο, κ. Πανουργιά Δημήτρη, Αγιογράφο, κ. Ζιώγα Ηλιάνα, παιδαγωγό – εικαστικό, κ. Τσιτσοπούλου Τασούλα, Μουσικό, κ. Ντόντου Ελένη, Μουσικό.

Η Επιτροπή με βάση τα κριτήρια του διαγωνισμού, ανέδειξε τα καλύτερα έργα ανά κατηγορία και ανά εκπαιδευτική βαθμίδα.

Δείτε στο παρακάτω βίντεο αποσπάσματα από την  τελετή βράβευσης για τον μαθητικό διαγωνισμό που διοργάνωσε  η Μητρόπολη Φθιώτιδας,(να σημειωθεί ότι δεν περιλαμβάνονται τα παιδιά  για ευνόητους λόγους)

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν οι Σεβασμιώτατοι Μητροπολίτες Θηβών και Λεβαδείας κ. Γεώργιος και Καρπενησίου κ. Γεώργιος και ο Υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Ιωάννης Οικονόμου, ο Βουλευτής Φθιώτιδος κ. Θέμης Χειμάρας, ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε Φθιώτιδος κ. Αθανάσιος Καρακάντζας, οι παριστάμενοι Δήμαρχοι των Δήμων της Π. Ε. Φθιώτιδος, η Περιφερειακή Διευθύντρια Εκπαιδεύσεως Στερεάς Ελλάδος κ. Ελένη Μπενιάτα, ο Φρούραχος Λαμίας και Διοικητής ΚΕΥΠ Ταξίαρχος Μιχαήλ Κριτσωτάκης. Γραπτό μήνυμα απέστειλε ο Υπουργός Οικονομικών κ. Χρήστος Σταϊκούρας.

Στην τελετή παρέστησαν επίσης, ο Αστυνομικός Διευθυντής Φθιώτιδος κ. Δημήτριος Φούρλας, ο Αναπληρωτής Διοικητής της Περιφερειακής Διοίκησης Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Πύραρχος Αντώνιος Μίχας, καθώς και σύσσωμη η Εκπαιδευτική ηγεσία του τόπου, καθώς και οι Διευθυντές των Σχολείων με τους μαθητές και τους γονείς απ’ όλη την Φθιώτιδα. Την παρουσίαση της εκδηλώσεως πραγματοποίησε ο κ. Ανδρέας Ιωακείμ, Δρ. Μουσικολογίας, Διευθυντής του Τομέα Ανάπτυξης Ειδικών Προγραμμάτων Εκπαίδευσης της Ι. Μ. Φθιώτιδος.

Τα παιδιά, τα οποία έλαβαν βραβεία ανά κατηγορία συμμετοχής ήταν τα εξής: 

1. Ταινία μικρού μήκους (βίντεο)

Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση:

Α΄ Βραβείο: Νηπιαγωγείο Ομβριακής, Ομαδική εργασία (15 μαθητές).

1. Ζαγαζίκη Αθηνά

2. Ζαγαζίκη Ευσταθία

3. Ζημιανίτης Βασίλειος

4. Ζημιανίτη Ευθυμία

5. Κεραμύδας Κωνσταντίνος

6. Ματσαδέ Ελένη

7. Ματσαδές Στέλιος

8. Τζίμας Νικόλαος

9. Μακρής Δημήτριος

10. Παπαδοπούλου Δήμητρα

11. Παπαχρήστου Καλλιρόη

12. Ρίζου Βασιλική

13. Σακελλάρη Μαρία

14. Σκεμπές Βασίλειος

15. Τασιόπουλος Κωνσταντίνος

Β΄ Βραβείο: 14ο Δημοτικό Σχολείο Λαμίας, Ομαδική Εργασία ( 3 μαθητές).

1. Πανοπούλου Ελένη

2. Καλικά Μαρία –Λουκία

3. Ντότσικα ΄Αρτεμις

 

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Γυμνάσιο):

Α΄ Βραβείο: 9ο Γυμνάσιο Λαμίας.

Γώγος ΄Αγγελος – Γεώργιος.

Β΄ Βραβείο: Γυμνάσιο Ομβριακής, Ομαδική εργασία (3 μαθητές).

1. Ευαγγελόπουλος Ιωάννης

2. Νούκου Αικατερίνη

3. Παληογεώργου Παρασκευή

Γ΄ Βραβείο: 3ο Γυμνάσιο Λαμίας, Ζαχαριάδη Μαρία – Ζωή.

 

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Λύκειο):

Α΄ Βραβείο: ΓΕΛ Αμφίκλειας «Ο αγώνας στους πρόποδες του Παρνασσού», Ομαδική εργασία (2 μαθητές).

1. Φλωράκου Νικόλαος

2. Κουτσικούρης Ορέστης

Β΄ Βραβείο: Μουσικό Σχολείο Λαμίας «Φαινομενική Ελευθερία»,

Ευλαλία – Μαρία Τσανή.

Γ΄ Βραβείο: ΓΕΛ Λιβανατών: Σταμέλου Παρασκευή.

 

2. Κείμενο:

Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση:

Α΄ Βραβείο: 3ο Δημοτικό Σχολείο Λαμίας Σωτηρία Νερολή.

Β΄ Βραβείο: 2ο Δημοτικό Σχολείο Σπερχειάδας, Ζωή Βάρσου.

Γ΄ Βραβείο: 1ο Δημοτικό Σχολείο Αταλάντης, Γεωργία Τσιπή.

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Γυμνάσιο):

Α΄ Βραβείο: Γυμνάσιο Ν. Μοναστηρίου, Θεόδωρος Τζιώρας.

Β΄ Βραβείο: Γυμνάσιο Μώλου: «Οι καστροκατακτητές της Μενδενίτσας»

Ομαδική εργασία ( 2 μαθητές).

1. Αλεξίου Φίλιππος

2. Κριτσόβα Μαρία

Γ΄ Βραβείο: 5ο Γυμνάσιο Λαμίας, Δήμητρα Ντελή.

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Λύκειο):

Α΄ Βραβείο: ΓΕΛ Μώλου, Μαρία –Ελευθερία Καίσαρη.

Β΄ Βραβείο: 1ο ΓΕΛ Λαμίας, Λυδία Βασιλείου.

Γ΄ Βραβείο: 1ο ΓΕΛ Λαμίας, Μαριάννα Σαλικοπούλου.

 

3. Τραγούδι:

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Γυμνάσιο):

Α΄ Βραβείο: Μουσικό Σχολείο Λαμίας, «Το Ελληνόπουλο», Ομαδική εργασία (2 μαθητές).

1. Φωτεινή Κωστή

2. Μπακαλιάνου Ραφαηλία

Β΄ Βραβείο: Μουσικό Σχολείο Λαμίας, «200 χρόνια πέρασαν», Ομαδική

εργασία (2 μαθητές).

1. Κουκούλη Αικατερίνη

2. Κατσαρού Ιωάννα

Γ΄ Βραβείο: Γυμνάσιο Ν. Μοναστηρίου, «Σύνθεση με βιολιά», Στυλιανή Μαυρέλου.

Δευτεροβάθμια Εκπδευση (Λύκειο):

Α΄ Βραβείο: Εκκλησιαστικό Σχολείο Λαμίας, «Ο εχθρός παραμονεύει»,

Μαγδαληνή Μελισσουργού.

Β΄ Βραβείο: ΓΕΛ Αταλάντης, «Το λάβαρο σηκώνεται ψηλά», Ομαδική εργασία (2 μαθητές).

1. Ντόγανου Δήμητρα

2. Σπινάσα Μαρία – Βασιλική

 

4. Ζωγραφική – Εικαστική απεικόνιση:

Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση:

Α΄ Βραβείο: Νηπιαγωγείο Αχινού, Ομαδική εργασία (5 μαθητές).

1. Γκρίνιος Απόστολος

2. Παπαευσταθίου Ερμιόνη

3. Νέζα Διονύσιος

4. Ζήση Χαρούλα

5. Κυριακοπούλου Ελένη-Φανουρία

 

Β΄ Βραβείο: 1ο Δημ. Σχολείο Αταλάντης, Μαρία – Αναστασία Φωλιά.

Γ΄ Βραβείο: 2ο Δημ. Σχολείο Σπερχειάδας, Μαρία Μπούρα.

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Γυμνάσιο):

Α΄ Βραβείο: 5ο Γυμνάσιο Λαμίας, Δήμητρα Σκαρλάτου.

Β΄ Βραβείο: 6ο Γυμνάσιο Λαμίας, «Χαρακτική», Ομαδική εργασία (2 μαθητές –Σχολείο).

1. Ψωρογιάννη Γεωργία-Βαλέρια

2. Φυσέκη Σοφία

 

Γ΄ Βραβείο: Γυμνάσιο Πελασγίας, Μαρία Φούντα

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Λύκειο):

Α΄ Βραβείο: 6ο ΓΕΛ Λαμίας, Φίλιππος Τσιακτάνης.

Β΄ Βραβείο: 4ο ΓΕΛ Λαμίας, Γεώργιος Ράμμος.

Γ΄ Βραβείο: 3ο ΕΠΑΛ Λαμίας, Ομαδική εργασία ( 3 μαθητές).

1. Τραχίλη Μαρία

2. Τζανι Νερτιλα

3. Ανδρούλα Ανδρέα

Σχετικό άρθρο από την Μητρόπολη Φθιώτιδας δείτε εδώ

 

Εγγραφείτε στο κανάλι fonografos στο You Tube

Δες επίσης

Έλεγχοι-rapid tests για κορονοϊό στη Στυλίδα, 17/5

Ενημερωθείτε για τους νέους ελέγχους για κορονοϊό στη Στυλίδα. Δωρεάν ελέγχους ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου (rapid …

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *