Πέμπτη , 25 Απριλίου 2024
Breaking News
Ακολουθήστε μας στο facebook

Ήττα για την Λαμία από τον Παναθηναϊκό

Την ήττα γνώρισε τελικά η Λαμία από τον Παναθηναϊκό με σκορ 1-3, αγώνας που έγινε εκτάκτως στο Πανθεσσαλικό στάδιο και όχι στο ΔΑΚ Λαμίας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (73′ Σκόνδρας), Τζανδάρης (18′ Τιρόνε), Γκέντσογλου, Αραμπούλι (70′ Τσούκαλος), Μανούσος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Καρλίτος (28′ Μακέντα), Χατζηγιοβάνης (64′ Παλάσιος), Λούντκβιστ (77′ Αϊτόρ), Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες, Κώτσιρας, Σάρλια, Βιτάλ (77′ Μαουρίτσιο)

ΓΗΠΕΔΟ: Πανθεσσαλικό.

Ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο FACEBOOK

Όπως αναλύει το lamiaole.gr, η Λαμία έχοντας να αντιμετωπίσει τις σημαντικές της απουσίες, η Λαμία μπήκε στο ματς με σκοπό να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα. Να ρίξω το βάρος στην άμυνα. Και το έκανε εξαιρετικά στο πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός ναι μεν είχε την κατοχή, δεν μπορούσε όμως να κυκλοφορήσει την μπάλα. Οι «κυανόλευκοι» είχαν φορτώσει το κέντρο και με διπλομαρκαρίσματα «κατέστρεφαν» το παιχνίδι του αντιπάλου.

Έτσι, το πρώτο σουτ στο ματς το είδαμε στο 24′. Ο Λούντκβιστ έκανε τη σέντρα, αλλά το σουτ του Βιτάλ ήταν αδύναμο και ο Γκαραβέλης μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από την ομάδα μας, με τον Μπρινιόλι να μην έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να μπλοκάρει το σουτ του Αραμπούλι από μακριά. Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο μισάωρο του ματς, με το αμυντικό παιχνίδι των «κυανολεύκων» να λειτουργεί στο έπακρο.

Στο 33′ ο Γκαραβέλης είπε «όχι» στην προσπάθεια του Βιτάλ, μετά από κόντρα επίθεση του Παναθηναϊκού, για να έρθει δύο λεπτά αργότερα το γκολ για την ομάδα μας. Σε γέμισμα του Μανούσου από αριστερά, ο Αραμπούλι νίκησε στον αέρα τον Χουάνκαρ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπρινιόλι, για να κάνει το 1-0. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε τίποτα μέχρι την ανάπαυλα. Στο 43′ ο Λούντκβιστ έκανε πανέξυπνη μπαλιά στον Χουάνκαρ αριστερά, αλλά η προσπάθεια του δεν ήταν καλή. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Ισοφαρίστηκε και προσπάθησε να αντέξει
Ο Παναθηναϊκός ήταν αναγκασμένος να πιέσει στο δεύτερο μέρος και το έκανε με την σέντρα. Μάλιστα, στο 49′ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Λούντκβιστ έκανε γέμισμα από δεξιά, ο Χατζηγιοβάνης έκανε κεφαλιά – πάσα για τον Μακέντα, αλλά ο Τζανετόπουλος έδιωξε σε κόρνερ με προβολή. Επτά λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» δικαιώθηκαν για την πίεση τους και επανέφεραν τις ισορροπίες. Ο Βιγιαφάνιες έφτασε μέχρι την μεγάλη περιοχή, έσπασε την μπάλα για τον Λούντκβιστ, ο οποίος σούταρε με δύναμη και νίκησε τον Γκαραβέλη.

Το γκολ της ισοφάρισης δεν… άλλαξε το πλάνο του ΠΑΣ Λαμία. Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου συνέχισαν να έχουν εντελώς αμυντικό προσανατολισμό, προσπαθόντας να κρατήσουν το θετικό αποτέλεσμα. Ο Γκαραβέλης στο 58′ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ένα μακρινό σουτ του Χατζηγιοβάνη, ενώ τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να κάνουν την ανατροπή. Βγήκαν στην κόντρα με τρεις παίκτες, αλλά ο Βιτάλ καθυστέρησε πολύ να εκτελέσε, με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Προβυδάκης διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 63′ ήταν η σειρά της ομάδας μας να απειλήσει στην κόντρα, αλλά το τελείωμα του Αραμπούλι, με την μια, είναι πολύ κακό και δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι. Ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Μανούσος έξω από την περιοχή στο 75′. Δύο λεπτά αργότερα, ο Χουάνκαρ έφυγε κατά μέτωπο προς την περιοχή της Λαμίας, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο τέλος χάλασαν όλα…
Όσο η ώρα περνούσε, ο Παναθηναϊκός ανέβαζε την πίεση του. Στο 82′ οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς γύρισαν ωραία και ουσιαστικά την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Μακέντα μέσα από την περιοχή γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι για τον Παλάσιος που έκανε το πλασέ, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε. Δύο λεπτά αργότερα ωστόσο, οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Μαουρίτσιο στην περιοχή από τον Τζανετόπουλο, που τον βρήκε στην γάμπα, ενώ ο Βραζιλιάνος… εκβίασε το πέναλτι.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Μακέντα που στο 86′ πλάσαρε εύστοχα τον Γκαραβέλη και έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Σαν να μην έφτανε αυτό, με την σέντρα το «τριφύλλι» βρήκε και τρίτο γκολ, όταν ο Μαουρίτσιο πλάσαρε εύστοχα, σε μπαλιά του Μακέντα, μετά από κόντρα που «έτρεξε» από δεξιά ο Αϊτόρ. Από εκεί και πέρα, τα τελευταία λεπτά είχαν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ και το 3-1 να παραμένει.