Πέμπτη , 28 Μαρτίου 2024
Breaking News
Ακολουθήστε μας στο facebook

Ήττα της Λαμίας σε φιλικό με την ΑΕΚ

Ένα γκολ του Σάκχοφ στο 68′ ήταν αυτό που έκρινε τη φιλική αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Λαμία στο ΟΑΚΑ, με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν τη νίκη με 1-0. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες καλές στιγμές, η Ένωση ανέβασε κάπως ρυθμό με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και βρήκε τελικά το γκολ με τον Ουκρανό μέσο, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή μόλις τέσσερα λεπτά νωρίτερα.

Ο Μιλόγεβιτς έδωσε φανέλα βασικού για πρώτη φορά στον Μισελέν, ο οποίος αγωνίστηκε για 77 λεπτά, την ώρα που στην ΑΕΚ αναμένουν την άφιξη του Νορντίν Αμραμπάτ, ο οποίος φτάνει στην Αθήνα το βράδυ του Σαββάτου (14/8) για να ολοκληρώσει τη μεταγραφή του.

Όπως αναμενόταν, ο Μιλόγεβιτς παρέταξε σχεδόν ίδια ενδεκάδα όπως εκείνη που επέλεξε στο προηγούμενο φιλικό με τον Απόλλωνα Σμύρνης σε σχηματισμό 4-2-3-1. Μοναδική εξαίρεση ο Μισελέν, ο οποίος αυτή τη φορά ξεκίνησε στο δεξί άκρο της άμυνας της ΑΕΚ, έχοντας περάσει αλλαγή στο δεύτερο μέρος απέναντι στην «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Ο Χατζισαφί ξεκίνησε πάλι στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής, ενώ στο κέντρο της το δίδυμο των Τζαβέλλα και Βράνιες με τον Στάνκοβιτς στην εστία. Λε Ταλέκ και Σιμάνσκι ήταν οι δυο κεντρικοί μέσοι, με τον Τάνκοβιτς σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Αλμπάνης στο αριστερό άκρο και Λιβάι Γκαρσία στο δεξί, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρισκόταν ο Ανσαριφάρντ.

Για τη Λαμία του Μιχάλη Γρηγορίου, ο Σαράνοφ ήταν στην εστία, Βύντρα και Μαρτίνεθ οι δύο πλάγιοι μπακ, με τους Αντέτζο και Μαζουλουξή στο κέντρο της άμυνας. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής οι Γκέντσογλου και Τζανδάρης με τον Νούνιες μπροστά τους, οι Καραμάνος και Ρόμανιτς στα δύο άκρα της επίθεσης και στην κορυφή ο Μανουσάκης.

Υποτονικό πρώτο μέρος με λιγοστές φάσεις
Η ΑΕΚ είχε την πρώτη της καλή στιγμή μόλις στο 2′ με σουτ του Λιβάι Γκαρσία μέσα από την περιοχή, με τον Σαράνοφ όμως να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει. Παρότι η Ένωση απείλησε νωρίς, στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βγάλει φάσεις στην τελική τρίτη, με τη Λαμία μάλιστα να βγαίνει επικίνδυνα στην αντεπίθεση στο 24′ με τον Μανουσάκη να βλέπει το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε να περνάει έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Ο Γκαρσία ήταν εκείνος που πήγε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις ώστε η ΑΕΚ να ανοίξει το σκορ στο 33′, κλέβοντας την μπάλα στη σέντρα, ωστόσο στην εξέλιξη της φάσης ο Ανσαριφάρντ δεν κατάφερε να απειλήσει μέσα από την περιοχή. Μπαίνοντας στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερη τελική, με τον Ρόμανιτς αυτή τη φορά να μπαίνει από τα δεξιά στην κιτρινόμαυρη περιοχή και να σουτάρει, αλλά τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει.

Ασίστ Ανσαριφάρντ, γκολ Σάκχοφ και νίκη για την ΑΕΚ
Η ΑΕΚ με την έναρξη του δευτέρου μέρους ανέβασε κάπως ρυθμό σε σχέση με το πρώτο μέρος, έχοντας δύο καλές στιγμές μέσα σε τρία λεπτά. Αρχικά στο 50′ με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, ο οποίος ανάγκασε τον Σαράνοφ να αποκρούσει και έπειτα στο 53′ όταν ο Γκαρσία με γύρισμα από τα δεξιά βρήκε τον Αλμπάνη σε πλεονεκτική θέση, ωστόσο ο τελευταίος δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ένωσης στο παιχνίδι μέχρι εκείνη τη στιγμή για να πάρει το προβάδισμα, με τη Λαμία ωστόσο τρία λεπτά αργότερα να απειλεί με τον Μανουσάκη, έπειτα από γύρισμα από τα δεξιά, αλλά το σουτ που έπιασε, κατέληξε άουτ.

Στο 64′ ο Μιλόγεβιτς προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, φρεσκάροντας τον χώρο της μεσαίας γραμμής με τον Σάκχοφ να παίρνει τη θέση του Λε Ταλέκ, και ο Ουκρανός μέσος ήταν εκείνος που έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο 68′ Σιμάνσκι και Ανσαριφάρντ συνεργάστηκαν όμορφα εναλλάσσοντας την μπάλα, με τον Ιρανό φορ να τροφοδοτεί τον Σάκχοφ, ο οποίος βρήκε δίχτυα για να ανοίξει το σκορ. Από εκεί και έπειτα ο Μιλόγεβιτς προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, με τον ρυθμό να χάνεται και το 1-0 να διατηρείται ως το τέλος.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί (77′ Μιτάι), Τζαβέλλας (84′ Λάτσι), Βράνιες (84′ Μήτογλου), Μισελέν (77′ Σβάρνας), Λε Ταλέκ (64′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι (87′ Ρουκουνάκης), Τάνκοβιτς (87′ Ραντόνια), Αλμπάνης, Λιβάι Γκαρσία (77′ Σαμπανάτζοβιτς), Ανσαριφάρντ

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Βύντρα, Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Γκέντσογλου, Τζανδάρης, Νούνιες, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Μανουσάκης