Σάββατο , 20 Απριλίου 2024
Ακολουθήστε μας στο facebook

Φθιώτιδα: 5 συνολικά μετάλλια για τα αδέρφια Στεφανία και Δημήτρη Βέτσικα, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα TaeKwonDo (ITF)

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα TaeKwonDo (ITF) το οποίο πραγματοποιήθηκε στον Πειραιά στις 24-26/02-2023 υπό τη καθοδήγηση της προπονήτριας master Ντόβα Αναστασίας (VIIΙ Dan) η Στεφανία 17 χρονων και ο Δημήτρης 15 χρονων Βέτσικας παιδιά του λιμενάρχη Στυλίδας Πλοιάρχου ΛΣ Βέτσικα Ευθυμίου, κατέκτησαν συνολικά 5 μετάλλια 2 η Στεφανία και 3 ο Δημήτρης ο καθένας στην κατηγορία του.

Συγκεκριμένα οι αθλητές του συλλόγου ΑΓΣ Ζωγράφου Βέτσικα Στεφανία κατέκτησε τόσο την πρώτη θέση στα Tul 3 Dan στην κατηγορία των Νεανίδων όσο και στις Ειδικές Τεχνικές Αυτοάμυνας ομαδικό ενώ ο Βέτσικας Δημήτρης, κατέκτησε την πρώτη θέση στα Tul 2 Dan, την δεύτερη στις μάχες -57kgr στην κατηγορία των Εφήβων και την πρώτη θέση στις Ειδικές Τεχνικές Αυτοάμυνας.

Με την κατάκτηση της πρώτης θέσης οι προαναφερόμενοι αθλητές κέρδισαν την ένταξή τους στην Εθνική ομάδα που θα εκπροσωπήσει την χώρα μας στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ταεκβοντο που θα διεξαχθεί στην Ιταλία στο τέλος του Απριλίου του 2023.

Στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ως μέλος της Ελληνικής αποστολής ΑΟΤΕ (ΙΤF) θα λάβει μέρος και ο Βέτσικας Ευθύμιος με τον τίτλο του Διεθνής Διαιτητής Α΄ κατηγορίας μετά από σχετικό κάλεσμα της Πανευρωπαϊκής Ομοσπονδίας και σύμφωνης γνώμης της Ελληνικής Ομοσπονδίας.