Breaking News
Ακολουθήστε μας στο facebook

Νίκη της Ελλάδας επί της Τουρκίας με διαφορά στον ημιτελικό του Προολυμπιακού

Μεγάλη και σημαντική νίκη από το εθνική ομάδα  μας στο μπάσκετ

Η Εθνική Ανδρών ήταν αυτά και ακόμα περισσότερα στον ημιτελικό του Προολυμπιακού με την Τουρκία, επέστρεψε από το -14 της πρώτης περιόδου και διέλυσε με 63-81 την Τουρκία, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό, όπου αύριο (5/7) θα αντιμετωπίσει την Τσεχια (02:05, ΕΡΤ3 και LIVE από το SPORT24) με έπαθλο την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μαέστροι Καλάθης (18 πόντοι, 6 ασίστ) και Σλούκας (15 πόντοι, 9 ασίστ), κυρίαρχοι Παπαγιάννης (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Ντίνος Μήτογλου (10 πόντοι, 12 ριμπάουντ), φανταστικός ο Λαρεντζάκης (14 πόντοι) ο οποίος κράτησε την ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, σε μία βραδιά που η Ελλάδα έδειξε χαρακτήρα κόντρα σε μία Τουρκία που παραδόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο αγώνας
Η Τουρκία ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας άμεσα με 9-2 και 17-4, με τον Σενγκούν να σκοράρει με άνεση, ενώ την ίδια στιγμή η Εθνική έμοιαζε να αναλώνεται σε ατομικές ενέργειες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Τούρκοι να έχουν σταθερά το πάνω χέρι και να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-8.

Στην δεύτερη περίοδο η Εθνική φάνηκε να ξυπνάει κυρίως χάρη στον οίστρο του Λαρεντζάκη, ο οποίος με προσωπικά καλάθια (με αποκορύφωμα ένα τρίποντο και φάουλ) βοήθησε την Ελλάδα να μειώσει σε 25-19. Η Τουρκία απάντησε τότε με ένα σερί 5-0 για να ξεφύγει με 30-19, με την Εθνική ωστόσο να καταφέρνει τελικά να μαζέψει λίγο την διαφορά μειώνοντας σε 34-27 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε ένα σκορ που ήταν μάλλον κολακευτικό με βάση την εικόνα της μέχρι εκείνο το σημείο.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Τούρκους να μειώνουν σε 50-51 με τρίποντο του Κορκμάζ, ενώ λίγο αργότερα το σκορ ήταν 53-55. Τότε όμως ήταν που η Ελλάδα ξέσπασε. Με οδηγούς τους Καλάθη και Παπαγιάννη η Εθνική έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 2-11 για να ξεφύγει με 55-66, ενώ λίγο αργότερα εκτόξευσε η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους (58-72) και στην συνέχεια εκτοξεύτηκε στους 19 (60-79), με την Ελλάδα να καθαρίζει το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Οσμάν 4 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 6 (2/8 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορκμάζ 20 (6/15 σουτ, 4 τρίποντα), Μαχμούτογλου 7 (1/5 τρίποντα), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (6/6 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σλούκας 15 (2 τρίποντα, 9 ασίστ)